A Topkapi Palota a régi város hét dombja közül a legelsőn áll, a Saray Burnun, vagyis a Palota Ponton, ahonnan kilátás nyílik a Boszporuszra, a Márvány-tengerre és az Aranyszarv-öbölre is.
A palotát II. Mohamed építtette 1475 és 1478 között. Az épület az Oszmán Birodalom adminisztrációs központjául, valamint több mint 400 évig a szultán rezidenciájául szolgált.
A palota eredeti neve „Saray Cedide-i Amire” volt, azonban a kapui előtt álló hatalmas ágyúkról a nép
Topkapı – ágyús kapunak – nevezte. A palotát 28 torony védte. Három bejárat nyílik a tenger felőli és négy a szemközti oldalon.
A Topkapi inkább egy miniváros volt, működött benne minden. Az Első udvarban volt a pénzverde, a Pénzügyminisztérium, az udvari kórház, a tűzifa raktárak, a pékségek, de itt állt egy víztorony is, mely a Topkapı szökőkútjait látta el friss vízzel.
A Második udvar az ottomán állam hivatalos reprezentációinak színtere volt; itt rendezték a koronázási szertartásokat, a különböző hivatalos ünnepségeket, vagy a nagykövetek fogadását. Itt voltak a janicsárok és az alabárdosok lakrészei, a kórház, az istállók, az Igazság Tornya, valamint a Diván (ahol a birodalmi tanács tagjai gyűltek össze).
A Harmadik udvar-hoz, mely lényegében a palota szíve, az ún. Boldogság Kapuja vezet. Itt található a kihallgatási terem, közvetlenül mögötte III. Ahmed szultán könyvtára, a Kincstár, a Szent Palást Pavilonja (ahol Mohamed próféta köpenyét, kardját és egyik fogát őrzik, és ahová a szultán és családja is egy évben csak egyszer, Ramazán 15. napján léphetett be), valamint a hárem.
A Negyedik udvart pavilonok, kerti házak, virágoskertek, teraszok tarkítják, valamint egy medencével ellátott márvány terasz. De a Negyedik udvarban néhány gyönyörű pavilont is találunk, így a Yerevan és a Baghdad Pavilont, valamint a sünnet-nek (körülmetélési ünnep) helyet adó lakrészt.
Ma gyönyörűen megőrzött szobákból, gazdag művészeti kerámia-, kegytárgy- és fegyvergyűjteménnyel rendelkező múzeumokból, szép háremből, konyhákból és kertekből álló komplexum.
A főbb látnivalók a Birodalmi kapu, a Janicsárok udvara, az Ayia Irene Templom, a Régészeti Múzeum és a Palota Múzeum, a Porcelán Múzeum, a Kincstár és a Fegyvertár, a Hárem, a Szultáni terem és a Szent Ereklyék Múzeuma.
Gyere velünk Isztambulba! Következő csoportos utainkról infót ITT TALÁLSZ!
Írhatsz is nekünk: istanbuliutazasok@gmail.com
szeretnél időben értesülni blogbejegyzéseinkről és induló utazásainkról?
Iratkozz fel értesítőnkre és ajándékba elküldjük Neked az Isztambuli utazások mini utazási kalauzát!
Feliratkozás után egy levelet fogsz kapni, amely a mini kalauz elérési útvonalát és a megnyitási jelszavát fogja tartalmazni.
Kérlek, ellenőrizd a beérkező leveleid, valamint a spam és a promóciós mappát is!
Ha nem kapod meg a levelet, írj nekünk az istanbuliutazasok@gmail.com címre.