Az Isztambul történelmi negyedében, a Sultanahmet téren álló monumentális Aya Szófia múzeum helyén korábban két székesegyház is állt, de mindkettő a tűz martaléka lett. A jelenlegi épületet Justinianus császár építtette. Ő adta neki az Isteni Bölcsesség, törökül Aya Sofia nevet. Alapkövét egy hónappal a második tűz után tették le. A hatalmas építkezésen öt éven át 10 ezer munkás dolgozott. 916 éven keresztül a Bizánci főváros legnagyobb temploma volt.
Konstantinápoly meghódítása után 482 évig szolgált muzulmán dzsámiként, majd a Török köztársaság kikiáltása után Mustafa Kemal Atatürk, a napjainkban is hallatlan tiszteletnek örvendő államelnök, múzeummá nyilváníttatta1935-ben. Napjainkban az Aya Sofia szinte teljes pompájában tündököl, csupán az iszlám előírásaival ellenkező mozaikokat fedték le vászonhuzattal. Mekka irányába szőnyegeket fektettek le, korán olvasópultokat helyeztek el a szentély falába pedig iszlám imafülkét építettek. Az iszlám szentek nevét 7 és fél méteres fa táblákra zöld alapon arany betűkkel írták fel.
Az épület 7574 nm-es alapterületével a Római Szent Péter bazilika, a sevillai Katedrális és a milánói Dóm mögött a negyedik legnagyobb egyházi építmény a világon, viszont mind közül a legrégebbi.
A múzeum előcsarnokába vezető átjáró fölött híres X. századi arany mozaikok, melynek egyikén a gyermek Jézust ölében tartó Mária, jobbján Nagy Konstantinus császár, balján Justinianus császár, aki az Aya Sofia kicsinyített mását tartja kezében.
A templombelső átalakítása már a XV. században megkezdődött, koránolvasó pultokkal látták el, az emberalakot ábrázoló szobrokat, festményeket pedig lefedték. A mihrab (imafülke) két oldalán látható hatalmas bronzgyertyatartók a Budai várból származnak: II. Szulejmán szultán Buda ostromakor – több más értékkel együtt – vitte magával, s e gyertyatartók több mint 450 éve ugyanazon a helyen állnak, ahová a szultán helyeztette.
Fénykorában a templomot 80 pap, 150 diakónus, 60 aldiakónus, 160 olvasó, 25 kántor és 75 kapus szolgálta.
Ahogy a vatikáni Szent Péter-bazilika esetében, úgy az isztambuli Aya Sofia padozatán is van egy különleges padlórész, melyen egykor a bizánci császárokat koronázták. Ez a különleges kövekből kirakott darab az ún. „omphalos”, azaz a világ köldöke. Az omphalos mellett egy másik különös látnivalót is találunk a Aya Sofia, mégpedig az „izzadó oszlopot”, mely az épület alatt rejtőző víztározóból felszívott vizet felületén keresztül párologtatja. Jó szokás szerint középkori babona is kapcsolódik hozzá: aki a kőoszlopot megérinti, annak teljesülni fog a kívánsága. Akinek a gyönyörű épület esetleg a filmművészetből is ismerős, nem téved.
Gyere velünk Isztambulba! Következő csoportos utainkról infót ITT TALÁLSZ!
Írhatsz is nekünk: istanbuliutazasok@gmail.com
szeretnél időben értesülni blogbejegyzéseinkről és induló utazásainkról?
Iratkozz fel értesítőnkre és ajándékba elküldjük Neked az Isztambuli utazások mini utazási kalauzát!
Feliratkozás után egy levelet fogsz kapni, amely a mini kalauz elérési útvonalát és a megnyitási jelszavát fogja tartalmazni.
Kérlek, ellenőrizd a beérkező leveleid, valamint a spam és a promóciós mappát is!
Ha nem kapod meg a levelet, írj nekünk az istanbuliutazasok@gmail.com címre.